O nas

Huta Polańska powstała w XVI lub XVII  wieku, a jej nazwa pochodzi od huty szkła, czynnej aż do drugiej połowy XIX wieku.

Hajstra to czarny bocian i to właśnie on stał się symbolem schroniska, które jest położone w odległości 5 kilometrów na południe od centrum Polan i jest unikalną enklawą wewnątrz Magurskiego Parku Narodowego. Prowadzi do niego tylko jedna droga otwarta dla ruchu kołowego, którą urząd gminy i gospodarze odśnieżają zimą zatem dojazd jest bezproblemowy przez cały rok.

W  pobliżu  schroniska  przebiega szlak turystyczny biegnący z Ożennej w kierunku Baraniego Wierchu i granicy polsko-słowackiej. Takie położenie „Hajstry” stwarza idealne warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej – zarówno dla osób lubiących spacery i spokojne przejażdżki, jak i dla bardziej zaawansowanych turystów.

Schronisko, które zaczęło funkcjonować w 1998 roku, szybko zdobyło sobie szerokie grono stałych gości wracających w tę przepiękną prawdziwie dziką okolicę. Wysoki standard, pyszne jedzenie i atrakcyjna cena to nieodłączony element pobytu w Hucie Polańskiej. Przy obiekcie funkcjonuje gospodarstwo z którego plony stanowią bazę do potraw podawanym Gościom.

Dbając o środowisko naturalne korzystamy z ekologicznej oczyszczalni ścieków, sortujemy odpady. Ogrzewanie oraz ciepłą wodę uzyskujemy bez użycia węgla kamiennego.